Uskočki boj za Klis 2018.

Uskočki boj za Klis je 27. i 28. srpnja privukao brojne posjetitelje koji su mogli svjedočiti oživljavanju duha srednjeg vijeka i doba osmanskih navala. Radi se o već tradicionalnoj manifestaciji u kojoj osim hrvatskih sudjeluju i brojne europske povijesne postrojbe kao i volonteri među kojima su se našli i naši članovi koji su prodavali ulaznice i, kako bi rekao jedan od Uskoka, "figurali". Posjetitelji su imali priliku vidjeti i kupiti srednjovjekovne alate, oružja, dekoracije i umjetnine iste tematike, pucati iz luka, slikati se s vitezovima i janjičarima, uživati u mirisima ne baš srednjovjekovnih specijaliteta i plesu trbušnih plesačica te promatrati kako su to janjičari pokušali zauzeti klišku utvrdu u spektaklu vatre, topova, kubura, turskih pokliča i kliškog junaštva.

autor: Blaž Ševo

foto: Udruga studenata povijesti "Toma Arhiđakon", Andrija Vrcan Photography