Obilježavanje 800. godišnjice polaska hrvatsko-ugarskog kralja Andrije II. u Peti križarski rat (1217. - 2017.)

Kao predstavnik naše Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“, naš kolega Luka Ursić sudjelovao je u obilježavanju 800. obljetnice početka Petog križarskog rata (1217. – 1222.) koja se održala 26. kolovoza 2017. godine u 11 sati u Splitu na Rivi u organizaciji Udruge Mađara u Splitu (DZMH).

Naime, upravo je na taj datum daleke 1217. godine hrvatsko-ugarski kralj Andrija II. (1205. – 1235.) krenuo u križarski pohod isplovivši iz Splita. Inicijativa obilježavanja kraljeva polaska u rat pokrenuta je iz Budimpešte, a osim organizatora i našeg predstavnika, prisustvovali su i predstavnica Grada Splita, konzulica Republike Mađarske u Hrvatskoj te mađarski povjesničar i arheolog Petar Solt. Nakon kratkog uvoda te predavanja, Petar Solt bacio je komemorativni vijenac u more, a našem je predstavniku dana čast nositi zastavu kralja Andrije II.

Bila nam je čast odazvati se pozivu Udruge Mađara u Splitu i prisustvovati jednom ovako važnom događaju.

autor: Luka Ursić

foto: Udruga Mađara u Splitu, Arpad Fontanyi, Luka Ursić