Tjedan povijesti Udruge „Toma Arhiđakon“

Prvi ovogodišnji Tjedan povijesti Udruge „Toma Arhiđakon“ imao je za cilj populariziranje oživljene povijesti starohrvatskog doba, pa su tako u sklopu niza događanja bile održane prezentacije nekih elemenata iz srednjovjekovne svakodnevice, zatim predavanja te kviz natjecanja. Posljednji događaj u nizu bio je pub-kviz prigodnog naziva: „Tko želi biti kralj Tomislav?“, koji je 7. veljače održan u obnovljenim prostorima rodne kuće Oca hrvatske književnosti Marka Marulića, a osobitim poznavanjem toga perioda svjetske povijesti iskazala se ekipa „Tri točka sedan“ u sljedećem sastavu: Blaž, Zvonimir, Marko i Marin. Čestitke pobjednicima!

Tako je nastavljena tradicija kvizaških natjecanja u okviru djelovanja Udruge započeta još daleke 2014. godine prvim povijesnim pub-kvizom: „Marko Marulić i njegovo doba“, a obnovljena prošlogodišnjim nizom kvizova pod zajedničkim nazivnikom „Male sive stanice“ održanim u suorganizaciji sa splitskim društvom ljubitelja književnosti – „Djevojke koje čitaju“. Početna točka ovog Tjedna povijesti bila je Noć muzeja 31. siječnja, pa su u okviru te muzejske manifestacije članice i članovi Udruge, odjeveni u odore ranosrednjovjekovne povijesne postrojbe „Praetoriani Croatorum“, bili svojevrsni vodiči kroz prošlost posjetiteljima Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika.

Između ta dva događaja u dva navrata održano je i predavanje s osobitom tematikom iz starohrvatske prošlosti, prvi put (tijekom Noći muzeja 31. siječnja) na tvrđavi Klis u obnovljenom Kneževu dvoru (Providurov stan), a drugi put (6. veljače) u suorganizaciji sa splitskim ogrankom Hrvatskog plemićkog zbora pred splitskom publikom u prostorima Filozofskog fakulteta. Izlaganje pod naslovom: „Regia Croatorum – prva stoljeća Hrvata na tlu Europe u svjetlu novijih etimoloških tumačenja hrvatskog imena“ temeljilo se na vlastitom predavanju „Pojava, rasprostranjenost i značenje hrvatskog imena tijekom ranog srednjeg vijeka“ s prošlogodišnje Noći muzeja, kao i članku „IME HRVATA” akademika Ranka Matasovića s Odsjeka za lingvistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji je objavljen sredinom 2019. godine u časopisu „Jezik“. Izlaganje je uključilo i prezentaciju planiranih aktivnosti oživljene povijesti starohrvatskog doba u okviru projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ tijekom 2020. godine.

autor: Mate Božić

© 2020.  Udruga studenata povijesti "Toma Arhiđakon" - ISHA Split. Sva prava pridržana.                  Webmaster: Martina Bašić, mag.ing.comp.