Krunom hrvatskih vladara 2019.

Na Dan neovisnosti Republike Hrvatske, 8. listopada 2019., u organizaciji Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ - ISHA Split te povijesne postrojbe „Kliški uskoci“ prigodno će se obilježiti dva datuma osobito značajna za hrvatsku srednjovjekovnu povijest: obljetnica smrti kraljice Jelene (8. listopada 976.) te obljetnica krunidbe kralja Zvonimira (8. listopada 1075. ili 1076.).

Manifestacija oživljene povijesti „Krunom hrvatskih vladara“ koja nas vraća u davne dane kraljice Jelene Slavne i kralja Dmitra Zvonimira organizira se u Klisu i Solinu od listopada 2014. godine, a prigodni program će se i ovom prilikom održati na tri značajna starohrvatska arheološka lokaliteta: uz ostatke crkve sv. Stjepana na Gospinu otoku, uz ostatke crkve sv. Petra i Mojsija ("Šuplja crkva") te na kliškoj tvrđavi, nekadašnjem dvorcu vladarske kuće Trpimirovića.

Program će započeti u 11:30 svečanim mimohodom povijesnih postrojbi u čast kraljici Jeleni Slavnoj od Gospina otoka (gdje je i mjesto kraljičina groba) uz rijeku Jadro sve do ostataka crkve Sv. Petra i Mojsija. Povijesne postrojbe koje će ove godine sudjelovati u mimohodu - “Praetoriani Croatorum“ (Split-Klis), „Vitezovi kralja Zvonimira“ (Knin) i „Vitezovi Vranski“ (Pakoštane-Vrana) - potom će u "Šupljoj crkvi" uprizoriti i krunidbu kralja Dmitra Zvonimira, koja se zbila upravo na tom mjestu početkom posljednje četvrtine XI. stoljeća.

Manifestacija se nastavlja na kliškoj tvrđavi uz škole/radionice oživljene povijesti i niz predavanja. Školu mačevanja i streličarstva, s početkom u 13:00, organiziraju članovi povijesne postrojbe „Kliški uskoci“, dok će radionicu starohrvatskog pisma glagoljice od 14:00 voditi Anamarija Bašić (Udruga „Toma Arhiđakon“). Novitet ovogodišnje manifestacije „Krunom hrvatskih vladara“ je radionica tradicijskih glazbala Mije Odže („Kliški uskoci“) s početkom u 14:30. Cjelokupni program završit će uz dva predavanja članova Udruge „Toma Arhiđakon“: „Split kao crkveno središte Hrvata“ (Dean Mršić) – od 15:00; te „Hrvatski zemaljski grbovi i vojno znakovlje tijekom I. svjetskog i Domovinskog rata“ (Mate Božić) – od 16:00.

Obilježavanje smrti kraljice Jelene i krunidbe kralja Zvonimira u Solinu i Klisu održava se već četvrti put u sklopu projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“, započetog krajem 2013. Projekt za cilj ima valorizaciju starohrvatskih arheoloških lokaliteta na širem splitskom području kao i prezentaciju srednjovjekovne oživljene povijesti iz perioda vladavine kneževske i kraljevske kuće Trpimirovića. „Krunom hrvatskih vladara“ se ove godine održava pod pokroviteljstvom Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije, Općine Klis, tvrtke „Clissa“ te Splitsko-dalmatinske županije. Ulaz na klišku tvrđavu je slobodan za sve posjetitelje škola/radionica i izlaganja.

Program manifestacije „Krunom hrvatskih vladara“, 8. listopada 2019.:

11:30 – svečani mimohod povijesnih postrojbi: “Praetoriani Croatorum“ (Split-Klis), „Vitezovi kralja Zvonimira“ (Knin) i „Vitezovi Vranski“ (Pakoštane-Vrana) od Gospina otoka uz rijeku Jadro

12:00 – uprizorenje krunidbe kralja Zvonimira („Šuplja crkva“)

13:00 – škola mačevanja i streličarstva („Kliški uskoci“)

14:00 – škola/radionica glagoljice (Udruga „Toma Arhiđakon“)

14:30 – škola/radionica tradicijskih glazbala („Kliški uskoci“)

15:00 – „Split kao crkveno središte Hrvata“ (Dean Mršić)

16:00 – „Hrvatski zemaljski grbovi i vojno znakovlje tijekom I. svjetskog i Domovinskog rata“ (Mate Božić)

krunidba 2019