Predavanje dr. sc. Fani Celio-Cege:

“Palača obitelji Garagnin u Trogiru”

Udruga studenata povijesti “Toma Arhiđakon” – ISHA Split i Hrvatski plemićki zbor – splitski ogranak pozivaju Vas na otvoreno predavanje dr. sc. Fani Celio-Cege: “Palača obitelji Garagnin u Trogiru”, koje će se održati u ponedjeljak, 26. studenoga 2018. u 18 sati u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu (uč. P 12), Poljička cesta 35 (bivša zgrada Brodomerkura). U okviru izlaganja će biti riječi o povijesti palače Garagnin u vremenu dok je bila privatna stambena palača kao i o njezinoj daljnjoj sudbini nakon Drugog svjetskog rata kada postaje Muzej grada Trogira.

Obitelj Garagnin je nedaleko trogirskih sjevernih gradskih vrata kupila ili stekla jedan dio posjeda na kojemu je sredinom XVIII. st. sagradila baroknu palaču s unutrašnjim zatvorenim dvorištem, povezala je nadsvođenim lukom sa starijim istočnim dijelom kojega su potom obnovili, te ga sa sjeverne strane također voltom spojili s gospodarskom zgradom.

Nakon Drugog svjetskog rata konfiskacijom i nacionalizacijom imovine, palača je pripala gradu Trogiru, a kasnije je dodijeljena Muzeju grada Trogira. U prvim godinama rada muzej se služio samo jednim dijelom zgrade budući da su u drugim dijelovima živjeli stanari. Iseljenjem stanara Muzej se širio. Devedesetih godina XX. stoljeća započeo je dugotrajni proces sanacije i restauracije zgrade poštujući pravila konzervatorske i muzejske struke, ali prilagodivši je potrebama posjetitelja. Budući da se radi o muzeju zavičajnog tipa prostorije palače su sasvim dobro došle za postav puno manjih zbirki.

© 2018.  Udruga studenata povijesti "Toma Arhiđakon" - ISHA Split. Sva prava pridržana.                  Webmaster: Martina Bašić, mag.ing.comp.