Kraljevska afera: filmska večer

Dok se u pozadini svijetlio crveni Peristil, filmski vremeplov ovaj put zaustavio se u 18. stoljeću u Danskoj, za vladavine kralja Kristijana VII. (1749. – 1808.).

Povijesna drama o mladoj engleskoj princezi Katarini Matildi (1751. – 1772.) koja se sa 16 godina udaje za psihički nestabilnog danskog kralja Kristijana i zauvijek napušta ljubljenu zemlju okupanu pljuskovima, iznjedrila je priču o njezinoj ljubavnoj aferi s Johannom Friedrichom Strunseeom (1737. – 1772.), kraljevim liječnikom njemačkog podrijetla i prosvjetiteljskih pogleda.

Iako se od pomalo trivijalnog naziva Kraljevska afera nije mnogo očekivalo, baš suprotno, talentirana filmska postava u sastavu: Alicia Vikander (Šveđanka koja je savršeno ovladala danskim), Mads Mikkelsen i Mikkel Boe Følsgaard, vrlo je uvjerljivo uprizorila ne samo aferu, već i razdoblje "u kojem je Danska doživjela svoju svjetlost".

Kao što je i sam doajen filmske večeri, naš kolega Ive Verić, rekao, iznenađuje koliko se Bodil Steensen-Lenth, autor knjige po kojoj je nastao film, te scenarist Rasmus Heisterberg držali povijesne istine i koje su sve moderne zakone Matilda i Strunsee donosili nauštrb plemića, a za boljitak naroda nakon što je Strunsee jedno vrijeme samostalno vladao Danskom, a Kristijanovo ludilo bivalo sve jače.

Nadahnuti ovim genijalnim filmom i u iščekivanju nove filmske večeri, pozdravljamo vas uz nekoliko popratnih fotografija.

autorica: Anamarija Bašić

foto: Udruga studenata povijesti "Toma Arhiđakon"

© 2018.  Udruga studenata povijesti "Toma Arhiđakon" - ISHA Split. Sva prava pridržana.                  Webmaster: Martina Bašić, mag.ing.comp.