Uskočki boj za Klis 2017.

U organizaciji povijesne postrojbe "Kliški uskoci" 28.  29. srpnja 2017. godine na kliškoj je tvrđavi održana manifestacija "Uskočki boj za Klis" kojom se već sedmu godinu rekonstruira Bitka za Klis protiv Turaka iz 1532. godine. Prvog dana održano je postrojavanje postrojbi na Megdanu te sajam starih zanata i obrta uz demonstraciju izrade lana. Sutradan, nakon spektakularnog boja, program je nastavljen nastupom trbušnih plesačica i plesom s bakljama te koncertom grupe Kries. Na ovom povijesnom spektaklu sudjelovale su povijesne postrojbe iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Slovačke: Dubovački streličari (Karlovac), Red vitezova Ružice grada (Orahovica), Vitezovi hercega Stjepana Kosače (Stolac, BiH), Ursus (Slovačka), Beli volki (Slovenija), Koprivnički mušketiri i haramije (Koprivnica), Dubrovački trombonjeri (Dubrovnik), Družba vitezova zlatnog kaleža (Donja Stubica), Gradska straža Bakar (Bakar), Gradska straža Šibenik (Šibenik), Red Srebrnog Zmaja (Zagreb), Red Čuvara grada Zagreba (Zagreb), Kravat pukovnija (Zagreb), Zrinska garda (Čakovec), Križevačka djevojačka straža 1848. (Križevci), Vitezovi vranski (Pakoštane), Ordo Sancti Viti – Red vitezova sv. Vida (Rijeka), Vitezovi kralja Zvonimira (Knin), Hajduci Mijata Tomića (Tomislavgrad), Kulturno-umjetnička udruga sv. Kliment (Sitno Gornje), Plesna udruga Kontea (Konjščina), Društvo Poljičana sv. Jure (Priko), KUD Čiče (Novo Čiče), Turopoljski banderij (Velika Gorica), Koma Kaštela (Kaštela), Domagojevi strijelci (Vid), Žumberački uskoci (Samobor), Senjski uskoci (Senj) i Kliški uskoci (Klis). Naše kolegice volontirale su na ovoj manifestaciji prodavajući karte odjevene kao renesansne dame. Ovdje možete pogledati nekoliko naših fotografija.

autorica: Anamarija Bašić

foto: Udruga studenata povijesti "Toma Arhiđakon"

© 2017.  Udruga studenata povijesti "Toma Arhiđakon" - ISHA Split. Sva prava pridržana.                  Webmaster: Martina Bašić, mag.ing.comp.